neznámý autor, akvarel, kolem 1840, výřez, z Kateřina Bečková--Zmizelá Praha
>>> Komunitní centrum (Klubovna) >>> Filmový klub
  °  Pravidelný program v klubovně   °  Archív akcí v klubovně   °  

 

ÚTERNÍ FILMOVÝ KLUB KOMUNITNÍHO CENTRA
úterky, začátek ve 2000, vstupné 40 Kč

Filmové úterky (1–2x měsíčně) Vám nabízí kvalitní filmy z české i zahraniční produkce.
Na své si přijdou jak milovníci komedií, tak i vyznavači alternativní kinematografie nebo dramat.

Začátek ve 20:00 hodin.  Vstupné 40,- Kč
Kontakt: Ráchel Paslerová
E: rachelpaslerova@seznam.cz, T: 777 180 036

 

Úterý 5. června
Soukromý vesmír

Režie: Helena Třeštíková / 83 minut / ČR / 2011
Dějiny jedné rodiny zaznamenala Helena Třeštíková ve svém zatím nejdelším časosběrném projektu. Film Soukromý vesmír natáčela 37 let a zachytila tak v ohromující šíři život členů jedné obyčejné české rodiny od 70. let až do současnosti. Vstupné 40,- Kč.

Úterý 29. května
Povídky malostranské po 130 letech

Režie: Jakub Wagner / 82 minut / ČR / 2011
Film inspirovaný sbírkou povídek Jana Nerudy se vrací na Malou Stranu a v koláži promluv a tragikomických výjevů konfrontuje její současný stav s duchem místa, jak je uložený v českém povědomí. Začátek ve 20:00 hodin. Vstupné 40,- Kč.

Úterý 24. dubna
Le Havre

Režie: Aki KAURISMÄKI / 93 minut / Finsko, Francie, Německo / 2011
Příběh sympatického čističe bot, který dávno rezignoval na své umělecké literární ambice, se odehrává ve francouzském přístavním městě Le Havre. Hlavní hrdina Marcel Marx žije šťastně ve své čtvrti s milovanou ženou Arlettou, až do okamžiku, kdy mu osud vrhne do cesty třináctiletého afrického mladíka na útěku. Marcel se rozhodne zachovat jako správný muž a chlapce uchránit před policií a následnou deportací…

Úterý 27. března
Mrtvá trať

Režie: Šimon Špidla / Dokument ČR / 2011 / 52 min
Stalin svírá v ruce tužku a chystá se udělat čáru do mapy Sovětského svazu. Tam, kde se hrot tuhy dotkne papíru, bude osmdesát tisíc lidí, v naprosté většině vězňů GULAGu, v nesmírně obtížných podmínkách polární tajgy stavět železniční trať. Trať s téměř nulovým strategickým významem, v krajině permafrostu a polárních bažin, s minimem techniky a vybavení. Čtyři roky budou usilovně pracovat, umírat vyčerpáním, nemocemi, násilím a trpět na samotkách, dokud nezemře konečně i sám Stalin. Během několika týdnů nezůstane po hektické činnosti nic než prázdné baráky lágrů, staré lokomotivy, zbytky kolejí, násep, telegrafní vedení. Vše bude pozvolna navráceno tajze…

Úterý 21. února
Pod sluncem tma

Režie: Martin Mareček / Dokument ČR / 2011 / 81 min
Po promítnutí filmu beseda s jedním aktérů Tomášem Tožičkou. Milan Smrž a Tomáš Tožička, dva čeští rozvojoví experti, se naposledy vracejí do odlehlé zambijské osady Masuku, kde před čtyřmi lety elektrifikovali areál školy a nemocnice. Postupně zjišťují, proč některé části systému nefungují, a snaží se vše během hektických dnů a černočerných nocí opravit a finálně předat. Zažívají zkraty všeho druhu, míjení a prolínání různých světů, ale i oslavné rituály vděčnosti. Pod sluncem tma vtipně a naprosto otevřeně sleduje úskalí rozvojové pomoci. Je příběhem předávání evropské technologie a odpovědnosti; a „zlatých českých ručiček“, které si dokáží poradit v srdci Afriky; vstupné 40,- Kč.

Úterý 10. ledna
HAPPY HAPPY (Sykt lykkelig)

Režie: Anne SEWITSKY / Norsko / 2010 / 88 min/
Komedie o nevěře, kuřbě a losím mase. Pro optimistickou Kaju je rodina tou nejdů- ležitější věcí na světě — a tak o ni pečuje navzdory všem. Je oddaná manželka, milující matka, která u svého syna budí jen výsměch. S úsměvem, občas dosti křečovitým, bere život takový jaký je, až do okamžiku, kdy se do sousedství přistěhuje „dokonalý manželský pár“…

2012


2011

Úterý 13. prosince 2000
Ozvěny Bollywoodského festivalu:
Paheli

Režie: Amol Palekar / Indie / 141 min. / 2005.

Úterý 15. listopadu 2000
Mamma Gógó

Režie: Fridrik Thór Fridriksson / Island / 90 min. / 2010.
Bravurní tragikomedie Fridrika T. Fridrikssona vypráví o ambiciózním režisérovi, který právě dokončil film...

Úterý 25. října 2000
Hlad

Režie: Marcus Vetter, Karin Steinbergerová / Německo / 90 min. / 2009.
Geneticky modifikované plodiny, globální oteplování, hlad i obezita...

Úterý 18. října 1800
Porodní plán

Režie: Gabriela Kontra a Kateřina Kačerovská / ČR / 57 min. 2007.
Dokumentární film o českém porodnictví. Projekci a následnou debatu s autorkami filmu pořádají Gender studies s podporou nadace Heinricha Bölla. Beseda s promítáním je součástí projektu, během něhož vznikne publikace o reprodukčních právech žen a mužů. Vstup volný.

Úterý 11. října 2000
Generace singles

Režie: Jana Počtová / ČR / dokument / 77 min. / 2011.
Jsou svobodní, flexibilní, ekonomicky nezávislí... a nezadaní...

Úterý 14. června 2000
Katka

Režie: Helena Třeštíková / ČR / 90 min / 2009.
Unikátní časosběrný dokument, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a její marný zápas se závislostí. Vítězný film letošního Českého lva v kategorii dokumentárních filmů.

Úterý 24. května 2000
25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna 2. díl

Režie: Martin Šulík / ČR/SR / 2010.

Úterý 10. května 2000
25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna 1. díl

Režie: Martin Šulík / ČR/SR / 2010.

Úterý 19. dubna 2015
Čestmír Kopecký uvádí dokumentární filmy absolventů FAMU
od 2015 — Od višní do višní
(režie Jana BORŠKOVÁ / ČR / 2010)
od 2115 — Všechno je sračka
(režie Tomáš WEINREB / ČR / 2009)

Úterý 8. března 2000
Kimčongílie (Kimjongilia)

Režie: N. C. Heikin / Dokumentární Drama, USA / Francie / Jižní Korea, 2009, 75 min

Úterý 22. února 2000
Nesvatbov

Režie: Erika Hníková / ČR, 2010

Úterý 8. února 2000
beseda s režisérem filmu Vše pro dobro světa a Nošovic Vítem Klusákem

Vše pro dobro světa a Nošovic na Facebooku (trailery, recenze, příznivci, odpůrci(?)...)
Recenze v Deníku referendum

Úterý 21. ledna 2000
Zahrada

Režie: Martin Šulík / Komedie / Poetický, Slovensko / Francie, 1995, 99 min.
Na tridsiatnika Jakuba (Roman Luknár) sa začne valiť jeden problém za druhým. Nevie vyriešiť svoj vzťah s vydatou Terezou, práca ho neuspokojuje, nerozumie si s otcom (Marián Labuda), s ktorým žije v spoločnom byte. Jakub sa rozhodne zmeniť svoj život a odchádza na pár dní do opusteného domu starého otca na vidieku. Pomocou zápiskou starého otca znovu objavuje jednoduché veci, na ktoré už dávno zabudol. Učí sa kosiť trávu, orezávať stromy, piecť chleba. Spozná záhadnú Helenu, ktorá zmení jeho život...

Úterý 11. ledna 2000
Pravidla lži

Režie: Robert Sedláček / Thriller/Drama/Psycho(logický), ČR, 2006, 115 min.
Hrají: Jiří Langmajer, Klára Issová, Jan Budař, Petra Jungmanová, David Švehlík. Psychologické drama z prostředí terapeutické komunity, kde se jedenáct lidí pokouší odpoutat od své minulosti. Film je režisérovým celovečerním debutem.

2011


2010

Úterý 14. prosince 2000
Půl čtvrté

Režie: Tomáš Hodan / ČR, 2006, 75min.
Celovečerní dokument režiséra Tomáše Hodana se odehrává na Zakarpatské Ukrajině, kousek od místa, kde se tyčí mramorový pomník a na něm je zlatým písmem napsáno GEOGRAFICKÝ STŘED EVROPY. Je to místo, kde lidé obnovili chlévy, začali znovu chovat krávy, ovce a kozy, pěstovat brambory. Zakarpatská Ukrajina totiž učinila po pádu komunismu zvláštní krok - krok směrem zpátky. O vzrahu štěstí a spokojenosti v závislosti na materiálních podmínkách. Vypráví o bohatém životě lidí, kteří ví, že sám život je dar.

Úterý 7. prosince 2000
Pan Nikdo/Mr. Nobody

Režie: Jaco Van Dormael / Kanada, Belgie, Francie, Německo, 2009, 155 min.
V roce 2092 je Mars prázdninovým rezortem a Nemo Nobody 117letý muž, který je posledním smrtelníkem v době, kdy díky vědeckým poznatkům už nikdo neumírá. Na smrtelné posteli Nemo vzpomíná na své tři životy, které možná prožil se třemi různými ženami.

Úterý 23. listopadu 2000
For Semafor

Režie: Miroslav Janek / ČR, 2010, 83 min. Vystupují: Vypsaná fixa, MIDI LIDI, Dva, Tata Bojs, Jaroslav Dušek & Vizita Band, Mňága a Žďorp, Magnetik & Robert Nebřenský, Ecstasy of St. Theresa, Petr Nikl, Květy, Jan Burian & Křehcí muži, Zatrestband, Přemysl Rut, Allstar Refjúdží Band, Kazety, Jiří Konvrzek, Jan Štolba Trio, Irena a Vojtěch Havlovi. Celovečerní dokument Miroslava Janka, „hudební road movie s dvaceti zastávkami“, dokumentuje výjimečnou akci, jejíž protagonisté se v reálu nikdy nesejdou pohromadě.

Úterý 9. listopadu 2000
Agrippo znovuzrozený

Režie: Dan Krameš / ČR, 2009, 67 min. Pětileté natáčení v kulisách Prahy, Českého Krumlova a italských Benátek dovršilo senzační objev staletí pohřešované opery Argippo. V roce 1730 ji pro Prahu napsal Antonio Vivaldi a její ztracenou partituru objevil český dirigent Ondřej Macek. Film sleduje zrod obnovené světové premiéry, hledání autentické interpretace, odhaluje sugestivní krásu barokního divadla s jeho atmosférou a potvrzuje genialitu opery Argippo, nejvýznamější „opery pro Prahu“ před Mozartovým Donem Giovannim. Film je součástí mezinárodního filmového festivalu ve Vancoveru.

Úterý 19. října 2000
Architekt odpadu

Režie: Oliver Hodge / Velká Británie, 2007, 86 min. Nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu. Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky a také bez urážky nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Přes tři desítky let s úspěchem staví velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. K jejich stavbě využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve.

Úterý 15. června 2000
Anna v přední linii

Režie: Masha Novikova / Anna, Seven Years on the Frontline / Holandsko / 2008 / 78 min. Anna Politkovská, ruská novinářka týdeníku Novaja gazeta, jež se nebála otevřeně kritizovat ruskou vládu za její postup ve válce v Čečensku, byla 7. října 2007 zavražděna. Neznámý vrah čtyřmi výstřely ukončil život ženy, která znamenala pro mnoho lidí naději, že páchané zločiny nebudou přehlíženy a zapomenuty. Film vypráví poutavou dokumentární formou novinářčin životní příběh.

Úterý 11. května 2000
Nepřátelé národa

Režie: Rob Lemkin, Thet Sambath /UK, Kambodža, Dokumentární film, 2009, 94 min. Vítězný film letošního festivalu Jeden Svět/
Ústřední postavou vítězného filmu Nepřátelé národa je kambodžský novinář, který už více než deset let tráví své víkendy prací na projektu v odlehlých provinciích. Nahrál desítky rozhovorů s lidmi, kteří se podíleli na vraždění za Rudých Khmerů. Podařilo se mu získat i výpověď pravé ruky Pol Pota, trvalo léta, než si získal jeho důvěru.

Úterý 4. května 2000
Porodní plán

Režie: Gabriela Kontra, Kateřina Kačerovská /ČR, Dokumentární film, 2009, ? min/
Filmový dokumentární projekt, který mapuje prostředí českého porodnictví. „Rozhodly jsme se točit film o porodech — a ten je v naší zemi neodmyslitelně spojený s porodnicí. Zdálo se nám proto přirozené navštívit porodnice, natočit místa, kde se rodí, i způsob, jak se tam rodí, mluvit s lékaři, porodními asistentkami i rodičkami. Začaly jsme u pražských porodnic, které jsme považovaly za prototyp a vzor ostatních českých porodnic. Chtěly jsme se dozvědět, jestli jde spíše o moderní lékařská pracoviště s celosvětově uznávanými vynikajícími výsledky a vstřícným přístupem k rodícím ženám, nebo o nepřívětivá a zastaralá nemocniční zařízení, kde se žena mění v lepším případě v pasivní pacientku a v horším případě v nesvéprávný kus masa — neboť obě tyto charakteristiky lze při různých příležitostech na adresu zdejších porodnic zaslechnout.“

Úterý 20. dubna 2000
Včely letěly krásně

Režie: Karel Čtveráček /ČR, Dokumentární film, 2009, 70 min/
Příběh Fotoateliéru Seidel v Českém Krumlově
střih: Šárka Sklenářová; kamera: Jan Horáček, Jakub Šimůnek, Karel Čtveráček
Film & Sociologie, Česká televize

Úterý 6. dubna 2000
Modigliani

Režie: Mick Davis /USA, 2004, 128min/
Amedeo Modigliani v podání Andyho Garcii soutěží s Pablem Picassem na pařížské výstavě velkolepých pláten.

Úterý 23. března 2000
Zapomenuté transporty, díl IV POLSKO

Režie: Lukáš Přibyl /ČR, 2009, 90 min/
Dokument, 4. díl čtyřdílného cyklu.

Úterý 9. března 2000
Zapomenuté transporty, díl III ESTONSKO

Režie: Lukáš Přibyl /ČR, 2008, 90 min/
Dokument, 3. díl čtyřdílného cyklu.

Úterý 23. února 2000
Auto*mat

Režie: Martin Mareček /ČR, 2009, 90 min/
Dokumentární urban story, hrají: Martin Mareček, Pavel Bém, Vít Klusák

Úterý 9. února 2000
Zapomenuté transporty, díl II BĚLORUSKO

Režie: Lukáš Přibyl /ČR, 2008, 90 min/
Dokument, 2. díl čtyřdílného cyklu.
Následuje přednáška a diskuse za účasti režiséra filmu v Kavárně Mlýnská

Úterý 26. ledna 2000
Zapomenuté transporty, díl I LOTYŠSKO

Režie: Lukáš Přibyl /ČR, 2007, 90 min/
Dokument, 1. díl čtyřdílného cyklu.

Úterý 19. ledna 2000
MAIN HOON NA / JSEM S TEBOU
(Ozvěna Bollywoodského festivalu na Kampě)
Režie: Farah Khan /Indie, 2004/
Režijní debut slavné choreografky je skvělým důkazem toho, že masala (směs indického koření) filmy stále žijí. Je v nich napětí, humor, milostná zápletka, akční scény, hudba a tanec, spousta barev a emocí; to vše na pozadí politického konfliktu. Hindsky s českými a anglickými titulky.

Úterý 12. ledna 2000
Jan Klusák — Axis temporum

Režie: Dan Krameš /ČR, 2009/
Černobílá filmová báseň o hudebním skladateli Janu Klusákovi, jehož zastihuje mezi 70. a 75. rokem života.

2010
2009

Úterý 15. prosince 1800
Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

Režie: Jiří Bárta /Animovaná pohádka ČR, 2009, 90 min/
Předvánoční dětské představení

Úterý 8. prosince
Domov

Režie: Margareta Hruza /ČR, 2008/
Film je osobním svědectvím mladé režisérky s českým původem a norským občanstvím o důsledcích emigrace, ztrátě kořenů a cestě, kterou je nutné projít, aby se člověk smířil sám se sebou.
(V roce 1968, zatímco se ruské tanky valí Prahou, osmnáctiletá těhotná Madla prchá se svým ženatým přítelem, scénografem Lubošem Hrůzou do norského Osla, kde se jim narodí dcera Margareta. Během několika let dosáhnou velkých úspěchů v divadelní branži a vybudují svůj vysněný dům. Na vrcholu slávy krásná a úspěšná matka pošle svou čtrnáctiletou dceru pryč od rodiny. Od té doby už spolu nikdy nežijí.
Margareta se vydává po stopách krachu vlastní rodiny a pomocí intimní filmové zpovědi hledá svůj vlastní domov mezi Los Angeles, Prahou a Oslem. Skrze zážitky z dětství kreslí obraz rodiny, kterou zničila neustálá zaneprázdněnost rodičů a jejich vysoké ambice. V rozhovorech vyvolává vzpomínky na osudové okamžiky a snaží se skrze ně vyléčit stesk po domově, který již více než dvacet let neexistuje.)

Účinkují : Margareta Hruza, Madla Hruza a Luboš Hruza, Zbysek Dluzki, Rodney D.Kossack a Ingrid Bolstad
Kamera : Petr Koblovský a Jakub Šimůnek
Střih: Lucie Haladová, Tonička Janková
Dramaturg střihu : Josef Valušiak
Hudba: Dominik Renč
Zvuk : Tomáš Kubec
Producenti : Pavel Strnad, Negativ a Margareta Hruza
Vedoucí produkce : Adam Polák
Asistenti střihu : Evženie Brabcová, Stáňa Hošková
Nahrávání zvuku : Ivan Horák, Tomáš Kubec
Spolupracovali : Richard Malatinský, Šárka Sklenářová, Tereza Rímská, Martin Kabát, Eldar Syversen

MARGARETA HRUZA--Narodila se českým emigrantům v roce 1969 v norské metropoli Oslu. Vyrůstala ve světě divadla a opery, oba její rodiče zde pracovali jako scénografové. Poté, co ji ve čtrnácti letech poslali do USA, vystudovala politologii a antropologii na Iowa State University. Namísto odjezdu do Nigérie, kde měla studovat medicínu a šamanismus, odjela do Prahy, kde v letech 1990-92 pracovala jako koordinátorka na Federálním ministerstvu životního prostředí. Po návratu do USA absolvovala postgraduální studium na University of Wisconsin, Madison. V roce 1995 se zastavila v Praze cestou do Hong Kongu, kde se měla vdávat. Svatbu však zrušila, aby se mohla přihlásit na pražskou Filmovou akademii. V roce 2004 ukončila studia na FAMU, obor hraná režie. Zde natočila několik krátkých filmů, publikovala též v časopisu Film a doba. Několik let natáčela materiál pro svůj dokumentární snímek Domov (2007).

Úterý 1. prosince
Afoňka už nechce pást soby

Režie: Martin Ryšavý /ČR, 2005, 78 minut/
Celovečerní dokumentární film autora nedávno oceněného románu Cesty na Sibiř o životě sibiřských kočovníků.

Úterý 24. listopadu
Karamazovi
/ČR, Polsko, 2008/
Režie: Petr ZELENKA
DRAMA KARAMAZOVI ZÍSKALO NA LETOŠNÍM FEBIOFESTU CENU ČESKÉ FILMOVÉ KRITIKY KRISTIÁN ZA NEJLEPŠÍ HRANÝ FILM ROKU 2008

Úterý 10. listopadu
Babička
/ČR, 2009/
Režie: Zuza PIUSSI
EROTICKÁ TRAGIKOMEDIE O STÁRNOUCÍ ŽENĚ, KTERÁ CHCE VRÁTIT ČAS.

Úterý 3. listopadu
MILOŠ FORMAN: CO TĚ NEZABIJE ...
/ČR, 2009/
Režie: Miloslav ŠMÍDMAJER
MILOŠ FORMAN TENTOKRÁT JINAK. FILM O SNECH, PLÁNECH A O UMĚNÍ VYPRÁVĚT PŘÍBĚHY FILMEM.

Úterý 20. října
Romance a cigarety
/USA, 2005/
Režie: John Turturro
Muzikál zasazený do prostředí dělnické třídy v New Yorku. Nick Murder (James
Gandolfini)se rozhoduje mezi dvěma ženami - jeho dlouho trpící manželkou
Kitty (Susan Sarandon) a ohnivou rusovlasou milenkou Tulou (Kate Winslet),
která ví jak ho uspokojit. Teprve tehdy když Kitty přijde na manželovu
nevěru, Nick pochopí rozsah bolesti, kterou způsobil své rodině.
Zajímavost: Ve filmu uslyšíte písně Bruce Springsteena, Nicka Cavea a Jamese Browna

Úterý 13. října
Česká RAPublika
/ČR, 2008/
Režie: Pavel Abrahám / scénář: Pavel Abrahám a Tomáš Bojar / hudba: PSH, Supercroo, Indy & Wich + LA4
Tři přední čeští rappeři, deset skladeb, deset živých - někdy i živelných -
filmových situací. A v nich výřečná profesorka lingvistiky, oprsklé děti z
romského ghetta v Karviné, přísná matriční úřednice, žáci základní školy na
pražském Jižním městě, sám zachránce českého jazyka Josef Jungmann či
"všehoschopná" Hana Hegerová.

Úterý 6. října
Muž na laně (Man on wire)
/Velká Británie a USA, 90min, 2008/
Režie: James Marsh
7. srpna 1974 vstoupil mladý Francouz Philippe Petit nezákonně na lano natažené mezi neworskými dvojčaty, tehdy nejvyššími budovami světa. Po asi hodinovém představení na laně byl Philippe zatčen, odvezen na psychologické testy a uvržen do vězení.
Dokument Jamese Marshe oživuje 35 let staré dobrodružství skrze vzpomínky samotného Philippa Petita a jeho kolegů, kteří pomohli vytvořit neuvěřitelné představení, které se stalo "uměleckým zločinem století."
Muž na laně získal Oscara, Independent Spirit Award i ocenění na MFF Karlovy Vary.

Úterý 16. června
Dítě
/Belgie – Francie 2005, Drama, 95MIN/
Režie: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
hrají: Jérémie Renier, Déborah François, Fabrizio Rongione, Olivier Gourmet, Jean-Michel Balthazar
Osmnáctileté Soně a o málo staršímu Brunovi se právě narodilo dítě. Nemají kam jít, ale nezdá se, že by jim to dělalo velké starosti: jsou zvyklí žít ze dne na den. Bruno se živí drobnými krádežemi a trochu i prodejem drog, ale Soňu má zřejmě rád a zdá se, že je ochoten postarat se i o dítě. Když ho ale Soňa pošle na procházku s kočárkem, který narychlo sehnali, zatímco sama čeká ve frontě, aby dítě zapsala do matriky, vybaví se Brunovi lákavá nabídka z minulého dne a bez dlouhého rozmýšlení se rozhodne prodat dítě k adopci. Vzápětí je odnese podle telefonických pokynů před dveře cizího bytu…

Úterý 9. června
Persepolis
/Francie – USA 2007, Animovaný / Drama / Komedie, 95MIN./
Režie: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
hrají: Catherine Deneuve, Danielle Darrieux, Gena Rowlands, Chiara Mastroianni
O Zlatou palmu v Cannes bojoval tento celovečerní animovaný film francouzské režisérky původem z Íránu, Marjane Satrapi, která napsala a nakreslila první íránský komiks všech dob, a na jehož základě pak vznikl tento celovečerní film. Autobiografický příběh s lehkostí popisuje její krušné dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce, války s Írákem a následného režimu. S humorem a lehkostí znázorňuje rozdílné vnímání kultury v evropském a arabském světě. A protože je to příběh umíněné dospívající holky, která si vždycky prosadí svoje a která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišné názory, je ...

Úterý 2. června
Vítejte v KLDR
(ČR 2008, DOKUMENT, 76 MIN.)
Režie: Linda Jablonská
Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, ...

Úterý 19. května
Grbavica
(Rakousko – Německo – Bosna a Hercegovina – Chorvatsko, 90 MIN., 2006)
Režie: Jasmila Zbanic
hrají: Luna Mijovic, Bogdan Diklić, Emir Hadzihafisbegovic, Leon Lučev, Mirjana Karanovic
Grbavica je příběh ze současného Sarajeva… Svobodná matka Esma chce své dvanáctileté dceři Saře splnit přání a poslat ji na školní výlet. Doklad o tom, že byl Sařin otec válečný hrdina, by ji opravňoval k získání slevy. Esma však žádný doklad neshání a dotazům na něj se vyhýbá. Raději za výlet zaplatí plnou cenu. Věří, že když zatají pravdu o Sařině otci, ochrání tím nejen sebe samu, ale i svou dceru. Když Sara ve škole zjistí, že její jméno nefiguruje na seznamu potomků válečných hrdinů, zoufale se snaží spolužákům vysvětlit, že její otec zemřel nedaleko městečka Zuc, když odmítl opustit zákop. Doma však přinutí mámu, aby ji řekla úplnou pravdu...

Úterý 5. května
Občan Havel
(ČR 2007, DOKUMENT, 119 MIN)
Režie: Pavel Koutecký, Miroslav Janek
Film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy. Stejně jako v životě Václava Havla hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek spolu se svou ženou, střihačkou Toničkou Jankovou.

Úterý 28. dubna
Distrikt!
(Maďarsko, KOMEDIE, 90 MIN., 2004)
Režie: Áron Gauder
hrají: Krisztián ROSTÁS, Gyozo SZABÓ, József NEMETH, Fanny VOLCSÁNSZKY, Kristóf NOVÁK, Kriszti SZÉNÁSI, László Jakab ORSÓS, Csaba PINDROCH a další
Divoký celovečerní animovaný film, který rozhodně není pro děti. Modernizovaná verze Romea a Julie. Děti z distriktu 8 se vrací zpět do minulosti, aby zabránili tragédii jejich Romea a Julie. Přitom mění dějiny, vztahy a navíc způsobují celosvětovou krizi. A přitom to všechno končí tak, jak to vlastně začalo. Ale něco je přeci jenom jinak. Důraz příběhu se pohybuje směrem k ironii, která se vynořuje z humorné,místy však šokující animace.

Úterý 21. dubna
SLUNEČNÍ STÁT
(ČR, TRAGIKOMEDIE, 95 MIN., 2005)
Režie: Martin Šulík
hrají: Emily WATSON, Stellan SKARSGÄRD, Katrin CARTLIDGE, Jean-Marc BARR, Adrian RAWLINS, Johnatan HACKETT
Hlavní hrdinové - kamarádi z ostravské fabriky: Milan, Tomáš, Karel a Vinco přijdou o práci. Rozhodnou se nerozšiřovat řady nezaměstnaných a začnou podnikat. Před nimi a jejich blízkými se tak otevírá zcela nový svět. Naše úžasná současnost a město, v němž hrdinové a hrdinky nového československého filmu žijí, jim dávají velký prostor k problémům s láskou, nevěrou, výchovou dětí a k dobrodružným výpravám za ziskem ...

Úterý 14. dubna
Interview podle van Gogha
(NIZOZEMÍ, DRAMA, 89 MIN., 2003)
Režie: Theo van Gogh
hrají: Katja SCHUURMAN, Pierre BOKMA, Theo MAASSEN, Ellen TEN DAMME, Micheil DE JONG, Tinoes FENANLAMRER, Monique MEI
Snímek INTERVIEW režiséra Theo van Gogha z roku 2003 se stal předlohou pro stejnojmenný film Stevea Buscemiho z roku 2007. Scénář i způsob natáčení je v obou filmech do značné míry totožný. Příběh rozhovoru novináře Pierra a televizní herečky Katji, který se podivně „zvrtne“ se odehrává během jedné noci v Katjině bytě. V průběhu jejich dramatického rozhovoru vystupují na povrch lež a pokrytectví obou profesí.

Úterý 7. dubna
Ivetka a hora
(ČR, dokument, 84 min., 2005)
Režie: Vít Janeček
vystupují: Iveta Korčáková, Adriana Hrabčáková, Zdeno Vislocký, Rastislav Hudák, Helena Korčáková, Daniel Galajda a další
Dokumentární film o spirituální zkušenosti jedné dívky na slovenské hoře Zvir. Dne 5. srpna 1990 odpoledne si tři děti ve věku 10, 11 a 7 let - Ivetka, Katka a její bratr Miťko - hrály na mýtině na hoře Zvir, na Lubovnianské vrchovině na severovýchodním Slovensku. Z okolního lesa se najednou začaly ozývat podivné zvuky, které se blížily. Děti se schovaly v blízkém seníku, ale zvuky neustávaly, naopak byly čím dál blíž, aniž bylo cokoli vidět. Strach dětí se stupňoval. Napadlo je modlit se a modlili se "Mária, Matka ...". Najednou všechno ustalo a na lavičce v seníku seděla Panna Maria, viděly ji obě dívky.

Úterý 31. března
René

Režie: Helena Třeštíková

Úterý 24. března
Shortbus

Režie: John C. Mitchell

Úterý 17. března
Kachní sezona

Režie: Fernardo Eimbcke

Úterý 10. března
Grbavica

Režie: Jasmila Žbanić)

Úterý 3. března
Poustevna

Režie: O. Provazník, M. Dušek

Úterý 17. února
Control

Režie: Anton Corbijn

Úterý 17. února
Ukrutně šťastni

Režie: Henrik Ruben Genz

Úterý 10. února
Nadine

Režie: Erik de Bruyn

Úterý 3. února
Havana Blues

Režie: Benito Zambrano

Úterý 20. ledna
Prolomit vlny

DÁNSKO/ŠVÉDSKO/FRANCIE, DRAMA/ROMANTICKÝ, 159 MIN., 1996
Režie: Lars von Trier
hrají: Emily WATSON, Stellan SKARSGÄRD, Katrin CARTLIDGE, Jean-Marc BARR, Adrian RAWLINS, Johnatan HACKETT
KONEČNĚ PŘÍBĚH O HLUBOKÝCH A OPRAVDOVÝCH LIDSKÝCH CITECH! Mladá nevinná dívka se zamiluje do světáka Jana, dělníka na vrtné plošině. Jan je uchvácen Bessinou nevinností a čistotou, která z ní vyzařuje. Navzdory odporu obyvatel odlehlé skotské vesničky, žijících pod silným vlivem ortodoxní víry, se vezmou.

Úterý 20. ledna
Nikde v Africe

NĚM, DRAMA, 141 MIN., 2001
Režie: Caroline Link
hrají: Juliane KOHLER, Merab NINIDZE, Matthias HABICH, Sidede ONYULO, Karoline ECKERTZ, Lea KURKA
Židovská rodina Redlichových emigruje v roce 1938 do Keni, protože válka v Evropě je na spadnutí. Walter chce ochránit svoji rodinu před důsledky války, avšak jeho žena Jettel si na život na osamělé farmě nemůže zvyknout, narozdíl od její malé dcerky Reginy, který se do Afriky zamilovala.

Úterý 13. ledna
Kurz negativního myšlení

NORSKO, ČERNÁ KOMEDIE, 79 MIN., 2006
Režie: Bard Breien
hrají: Fridtjov SAHEIM, Kjersti HOLMENOVÁ, Henrik MESTAD, Marian SAASTAD OTTESENOVÁ, Kari SIMONSENOVÁ
JAK SE BOJUJE PROTI NEVÍTANÉ INVAZI POZITIVNÍ ENERGIE POMOCÍ ALKOHOLU, MARIHUANY A BRUTÁLNÍ UPŘÍMNOSTI. Trpce černohumorná norská komedie u nás padla na úrodnou půdu, což dosvědčuje nejen trvalý zájem diváků, ale i nejnověji získaná cena: Český lev za nejlepší zahraniční film! Skupinka tělesně postižených se v průběhu jednoho večera opije, zkouří, dokonce si zahraje i ruskou ruletu, a skoncuje tak s falešnou upřímností a vnucovaným pozitivním myšlením.

2009
2008

Úterý 16. prosince
4 věci

Režie: Václav Švankmajer, Markéta Válková, Marta Hrubá, Jan Gogola ml.
ČR, DOKUMENT, 75 MIN.
Čtyři krátké české filmy se probojovaly na plátna kin. Společné je jim téma: všechny se zabývají obyčejnými věcmi. Tak obyčejnými, že se dotýkají každého z nás. Ve filmech jsou nahlíženy se zdravou dávkou humoru a poetiky.  Společná je jim i  ambice diváka inspirovat k zamyšlení, namísto dnes tak populárního přesvědčování.
Tři dokumenty a jeden hraný film byly od začátku určeny pro promítání v kině. Budou se snažit divákovi ukázat, že sem zaslouženě patří a že i dnes stojí za to na  krátké hrané a dokumentární filmy chodit do kina.

Úterý 9. prosince
Čokoláda

VB/USA, ROMANTICKÝ/DRAMA, 121 MIN.
Režie: Lesse Hallström
hrají: Juliette Binoche, Alfred Molina, Carrie-Anne Moss, Judi Dench, Johnny Depp, Hugh O'Conor, John Wood, Lena Olin, Peter Stormare, Leslie Caron
Čokoláda je komedie o tom, jak jediné sladké sousto dokáže změnit člověka, lidské vztahy i celé město. Je příběhem pokušení, odříkání a otevření citům – komedií o vznikající maloměstské válce plné jiskrných vášní a strachu způsobených otevřením tajemného obchodu s čokoládou.

Úterý 2. prosince
Nebe nad Berlínem
(SRN, ROMAN./ DRAMA, 127 MIN.)
Režie: Wim Wenders
hrají: Bruno Ganz, Solveig Dommartin, Otto Sander, Peter Falk, Hans Martin Stier, Didier Flamand, Jürgen Heinrich, Nick Cave, Blixa Bargeld, Lajos  Kovács
Hrdiny tohoto téměř pohádkového příběhu jsou dva andělé, kteří "přistanou" v Berlíně a bdí nad obyvateli města. Dospělým smrtelníkům se zdají jako obyčejní lídé, jen děti mohou vidět jejich křídla. Dojemný Damiel, ztvárněný Brunem Ganzem, a Cassiel, jemuž dal podobu Otto Sander, kráčejí Berlínem. Pečují především o zoufalé, vyděšené prokleté oběti společnosti.

Úterý 25. listopadu
Král Ubu

Režie: F. A. Brabec

Úterý 18. listopadu
Lepší už to nebude

Režie: James L. Brooks

Úterý 11. listopadu
Volver

Režie: P. Almodovar

Úterý 4. listopadu
Ženy proměny

Režie: režie: Erika Hníková

Úterý 28. října
Perličky na dně

Režie: Jiří Menzel, Jan Němec, Evald Schorm, Věra Chytilová, Jaromil Jireš

Úterý 21. října
Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí

Režie: Pavel Göbl a Roman Švejda

Úterý 14. října
Tajnosti

Režie: Alice Nellis

Úterý 7. října
Můj architekt Louis Kahn

Režie: Nathaniel Khan

Středa 2. dubna
Je třeba zabít Sekala

Režie:

Středa 19. března
Šílení
Režie: Jan Švankmajer

Středa 27. února
Nový svět
Režie Terrence Malick
Romantický dobrodružný film o počátcích kolonizace "britské" Ameriky. Proslulý režisér se Inspiroval legendárním příběhem skutečných osob, vztahem Pocahontas, dcery indiánského náčelníka a britského osadníka, kapitána Johna Smithe.

29. ledna
Nikdo mě nemá rád
Režie Francois Truffaut
Francouzské psychologické drama vypráví příběh třináctiletého dospívajícího chlapce, který se snaží vzepřít často nesmyslným příkazům ze strany rodičů a učitelů. Režisér Francois Truffaut sám s pohnutým životním osudem, dokázal vytvořit za pomoci autobiografických prvků ojedinělé nadčasové dílo, jež ukazuje, že problémy mládeže na scestí jsou problémem celé společnosti, která dítěti odpírá lásku a zachází s ním jako se zločincem. Pro chlapce zmítaného pubertou je jediným východiskem kino, kde může u filmového plátna na chvíli zapomenout na vlastní hořkou realitu. Tento zdánlivě jednoduchý, ale přesto geniální snímek byl nominován na Oscara za scénář. Na festivalu v Cannes byl oceněn cenou za režii a sami diváci ho na serveru csfd ohodnotili úctyhodnými 91 procenty.

15. ledna
Nová strašidla
Režie: Mario Monicelli, Dino Risi, Ettore Scola...
Skládanka brilantních povídek je dílem tvůrců slavných jmen již zaštiťují neméně slavní aktéři — různě situovaní hrdinové v absurdních situacích. Například bohém v rolls-roysu, který ve snaze sehnat ošetření zraněnému chodci jezdí z místa na místo, aby nakonec skončil tam, kde celá anabáze začala. Komické črty postav odkrývají ty nejpovrchnější vlastnosti panující v mezilidských vztazích; sobectví, pokrytectví, lhostejnost. Bravurní vypravěčská technika diváka sice rozesměje, pointa anekdot však zůstává drsně mrazivá.

2008
2007

11. prosince
Šepoty a výkriky (Viskningar och rop)
Drama, Švédsko, 1972, 106 min
Režie: Ingmar Bergman
Hrají: Harriet Andersson, Kari Sylwan, Ingrid Thulin, Liv Ullmann, Inga Gill, Erland Josephson, Henning Moritzen

Neutěšený, meditativní obraz lidské samoty tváří v tvář smrti. Děj se odehrává koncem 19. století; dvě zámožné sestry (Ingrid Thulinová a Liv Ullmannová) přijíždějí na rodinný statek, aby se svou smrtelně nemocnou setrou (Harriet Anderssonová) strávili poslední dny jejího života. Zatímco obě ženy, poznamenány manželstvím a egoismem, nejsou vůči umírající schopny vyvinout citový vztah, nesobecká služebná (Kari Sylwanová), která ji ošetřuje, pečuje o každou její potřebu a poskytuje jí čistou, bezmeznou lásku.
Kruté a zároveň utěšující Šepoty a výkřiky odhaluji složitou krajinu lidského utrpení, žalu a soucitu, kterou svým neobyčejným výkonem oživují Bergmanovi osvědčení herci a také citlivá kamera Svena Nykvista.

27. listopadu
Řeka smrti — VLK SAMOTÁŘ A MLÁDĚ
(Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma)
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
Akční, Japonsko, 1972, 81 min, 1 : 2,35!
Režie: Kenji Misumi
Nevšední film o otcovské lásce. Stoický námezdný zabiják Ogami Ittó a jeho malý synek Daigoró čelí zástupům nepřátel spojených s proradným klanem Jagjú.
Násilí a krev v tomto filmu není pohým zrcadlem nelítostného světa, ale nabývá uměleckých a potických rozměrů, stává se předmětem estetického hodnocení.
Přesto nelze doporučit nikomu, komu by se z krveprolití zvedal žaludek....

20. listopadu
AMATÉR
Drama, Polsko, 1979, 112 min
Režie: Krzysztof Kieslowski
Hrají: Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, Antonina Barczewska
Jeden z vrcholů vlny filmu morálního neklidu, dílo mluvčího mladé polské generace 70. let, ve kterém dokonale využil vlastní dlouholeté zkušenosti z natáčení dokumentárních snímků. Formálně strohé dílo s mnohými významovými podtexty vypovídá o probuzení člověka z dřímoty šedivého nenáročného života a zároveň o ztrátách, které toto rozběhnutí se k novým, dosud netušeným hodnotám přináší. Film vypráví o nijak výjimečném třicátníkovi, pro kterého je osudové setkání s kamerou výzvou k zamyšlení nad svým životem. Přístroj ho doslova přinutí vidět skutečnost v nové perspektivě, ostře a kriticky. Jeho závěrečná zpověď do vlastní kamery svědčí o tom, že vidí ve svém životě smysl a bere za něj ...

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2006–2012 Komunitní centrum Kampa