neznámý autor, akvarel, kolem 1840, výřez, z Kateřina Bečková--Zmizelá Praha

Středa 10. ledna od 1800
Eliška Motlová
Promítání fotek z Altaje: portréty čtyř rodin.

Eliška Motlová nám vyprávěla o Altajské republice, která je součástí Ruské federace a leží na pomezí Kazachstánu, Číny a Mongolska na území označovaném za jihozápadní Sibiř centrální Asie. Autorem většiny fotek byl antropolog Luděk Brož (současně také zakladatel společnosti Altaj Direct a části z nich Eliška Motlová, studentka sociologie a pracovnice Multikulturního centra Praha. Fotky byly pořízeny během několikaměsíčního pobytu autorky v této části bývalé SSSR, kde doprovázela Luďka Brože na jeho více než ročním výzkumu této oblasti.

Promítání se skládalo ze čtyř celků, čtyř příběhů čtyřech rodin jejichž život je svázán s vesnicí Usť-Ulagan.

autor: Luděk Brož
Portréty čtyř rodin, čtyř různých osudů představovaly různé způsoby, jak si lidé v těchto klimaticky i ekonomicky tvrdých podmínkách hledají způsob obživy i způsoby udržení a rozvíjení své kultury.

autor: Luděk Brož
Usť-Ulagan je zhruba pětitisícové sídlo, které je strávním centrem jednoho z deseti regionů Altajské republiky. Ulaganský region patří k jednomu z nejdrsnějších míst, z hlediska klimatických i ekonomických podmínek a také z hlediska dostupnosti, leží totiž 17 000 metrů nad mořem a 480 km od hlavního a zároveň jediného města republiky.

autor: Eliška Motlová
Kromě nádherných, skoro až reklamních snímků divoké a téměř liduprázdné přírody Altaje se projekce snažila přiblížit diváku uvyklému našemu středoevropskému životnímu stylu, standardu a kultuře, podmínky ve kterých žijí lidé v tomto odlehlém regionu.

autor: Eliška Motlová

Další zajímavé a užitečné informace naleznete v češtině na stránkách společnosti Altaj Direct na adrese http://www.altaj.cz a v ruštině či angličtině například na oficiálních stránkách Altajské republiky http://www.altai-republic.ru.

© 2006–2012 Komunitní centrum Kampa