neznámý autor, akvarel, kolem 1840, výřez, z Kateřina Bečková--Zmizelá Praha

Sobota 21. června
od 1200 do 1800
— United Islands of Prague
od 1200 Divadélko Romaneto: Pejsek a kočička jdou na koncert
a Výtvarná a hudební dílna

 

No music

Vyděděná scéna festivalu United islands of Prague. Dvoučlenná formace s možnými pomocníky představí to, co byste na hudebním festivalu rozhodně nečekali. Oáza klidu uvnitř festivalového reje, i tak se dá charakterizovat projekt, který No music představuje.

Harmonie a klid je cílem, který se tato formace předsevzala. Uprostřed festivalového křepčení se tak nachází relaxační zóna, která nejenže nabádá ke klidu, ale dokonce i účastník (návštěvník) se můžeš na tomto klidu podílet a utvářet ho. V dnešní době, která je sužována očekáváním, planými nadějemi a určitou netrpělivostí každého z nás, se No music pokusí vystihnout právě ten jedinečný okamžik, který nastává právě při zrodu. Zrodu myšlenky, zvuku, života. No music se pokusí vystihnout právě tento moment a transparentně jej předat svým divákům.

Chceme, aby se místo našeho happeningu stalo nejen zónou duševního oddechu, ale i diskusní zónou, která kolektivně probudí zájem o interprety. Každý, kdo něco dělá pro druhé si totiž, podle nás zaslouží pozornost, kvalita jeho projevu nerozhoduje. Tak alespoň chápeme situaci v „umění“. Každý se chce prodat a udělá cokoliv, aby byl zaplacen. I proto nabízíme symbolické darovné našim návštěvníkům, kteří si nás přijdou poslechnout. Tím se distancujeme od nejrůznějších eskamotérů, kteří z lidí tahají peníze za laciný neoriginální produkt.

Na festivalu se představí několik podobných, avšak hudebně ne spřátelených kapel. No jazz, No blues a ani česká recesistická formace No folk nemají s No Music skutečně nič společného, krom samotného negování žánru, který se v jejich názvech objevuje. Pokud zmíněné hudební formace čerpají z jednotlivých žánrů, tak z čeho vlastně čerpá No music…Otázka, která nemá přesnou odpověď. Inspirací je hudba jako taková, inspirací jsou interpreti, inspirací je interpretování hudby interprety.

No music podporuje rozjímání, podporuje kulturu, podporuje každičkého umělce, který se prezentuje a zároveň mu není trapně za to, čím se prezentuje. No music se pokusí navázat dialog jak mezi diváky, tak historickým okolím Kampy. Výsledkem by mělo být nenapjaté ovzduší, bezproblémové odevzdání se dobré náladě a energie zabalená na cesty pro další festivalové trajdání.

Jestli stojíte o produkci, která vás rozhodně nezvedne ze židle, tak scéna No music je vaší šancí. Výhodou tohoto absolutně neangažovaného „umění“ je to, že potrvá v podstatě nonstop. Není hudba jako hudba, je totiž hudba jako a hudba. Všichni jsme na jedné lodi. My umělci, Jan Tlapák, Jiří Šíma a další ne přátelé


 

 

© 2006–2012 Komunitní centrum Kampa